Čachtice – Železná Panna Alžbety Bátoriovej

Čachtice – Železná Panna Alžbety Bátoriovej

Alžbeta Bátoriová bola krásna a vznešená žena. S pribúdajúcim vekom sa čoraz viac pozerala na seba v zrkadle aby zistila, či nemá na tvári a tele známky staroby.

Raz pri jej česaní slúžka nechtiac vytrhla zopár vlasov a Alžbete sa to nepáčilo a udrela slúžku do tváre. Tejto dievčine začala tiecť z nosa krv a padla na grófkinú tvár. Slúžku po tejto udalosti vykázala z hradu. Alžbeta si tvár utrela a v zrkadle uvidela, že jej tvár vybledla a akoby omladla.

Alžbetu tak napadla  myšlienka, ktorú mnohí z nás poznáme… A tou je, kúpanie sa v krvi z mladých dievčat a zachovanie si svojej mladosti. Myšlienka nebola ďaleko k činu, veď predsa prvou obeťou bola tá neštastná česačka.

Nádobu na omladzujúci kúpel plnilo oddané služobníctvo a najmä Ficko. Obetí bolo čoraz viac a zdokonalovali sa aj techniky mučenia a získavania krvi.

Alžbete sa zazdalo jej služobníctvo lenivé a tak si dala priniesť z ďalekého Norimberku, Železnú Pannu. Jej tvár bola krásna, ženská a s drevennou schránkou, na krku mala perlový náhrdelník. Keď pani poslala dievčatá, aby jej podali náhrdelník z panny, železná pani dievčatá moc zovrela, uzavrela do svojich útrub a z bokov jej vyšli ostré oceľové hroty a krv už stekala do pripravovaného kúpeľa.
Alžbetu obvinili z niekoľkých vrážd a zatvorili ju doživotne na Čachtickom hrade.
Vraví sa, že bola zamurovaná do vonkajšieho múra Ćachtického hradu, kde dostávala jesť úzkym otvorom a príbuzní obete chodili na ňu pluť.
Miesto je dodnes na hrade dobré vidiťeľné.

 

Myšlienka k článku “Čachtice – Železná Panna Alžbety Bátoriovej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.