Mária Terézia

Mária Terézia (13.5.1717 Viedeň – 29.11.1780)

Cisárovna Svätej rímskej ríše nemeckého národa,Kráľovna Česka,Uhorska,Slavónska,Chorvátska,Vojvodkyňa Parmy a Piacenzy,Arcivojvodkyňa Rakúska,Veľkovojvodkyňa Toskánska.
Mária bola jediná žena ktorá vládla na ženskom tróne.Patrila do kráľovského rakúskeho rodu Habsburgovcov.

Mária bola najstaršia dcéra Karola VI.Hasburského a Alžbety Kristíny Brunšvickej.Jej celé meno bolo: Mária Terézia Walburga Amália Kristína.Rodičia Márie Terézie vydali Pragmatickú sankciu(v prípade že cisár nemá mužského potomka na trón môže nastúpiť ženské potomstvo).Narodil sa im Syn,ktorý po pol roku zomrel.Daľšie dieťa bola Mária Terézia a neskôr sa jej narodili sestry Mária Anna a Mária Amália(zomrela ako 6 ročná).

V roku 1736 sa stala manželkou Františka I. Lotrinského s ktorým neskôr mala 16 detí.Niektorí ju volajú matkou dvoch cisárov(Leopold II.,Jozef II.)

Mária sa pričínila o školské,ekonomické reformy,podporovala obchod,poľnohospodárstvo,zreorganizovala armádu.Vznikli manufaktúry na rôzne výroby(majolika,textil,bavlnahutníctvo a pestovanie rôznych plodín a chovanie rôznych zvierat).Vojenské reformy – vojenské porady,spôsob výcviku a taktiky.Tereziánsky kataster – súpis vlastníkov pozemkov a podľa toho boli dane.Školská reforma – všeobecný školský poriadok – každé dieťa z územia habsburskej monarchie mohlo chodiť do školy bez ohľadu pohlavia,pôvodu,bydliska.Základ všeobecnej gramotnosti- v každej dedine sa mali založiť školy a deti sa učili čítať,počítať,písať.Reforma založila povinnú šesťročnú dochádzku od 6 do 12 rokov.Reforma súdnictva – zákaz rozsudkov nad čarodejnicami,zrušenie stredovekého mučenia,zmiernené telesné tresty,pred súdmi sú občania rovní a poddaní mohol mať obhajcu.Reforma zdravotníctva – bojovanie proti nakazlivým chorobám a moru,lekárske fakulty,školenie a vyučovanie pôrodných sestier a lekárov.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.