Typické jedlá pre Slovensko

Turisti často ochutnávajú miestne špeciality v daných krajinách.

Na Slovensku sú rôzne reštaurácie, salaše, kde možno ochutnať slovenské špeciality. Najznámejšie Slovenské jedlo sú Bryndzové Halušky.

Základnými zložkami slovenskej stravy boli: mlieko, múka, strukoviny, zemiaky a kapusta.

Mlieko sa pilo sladké aj kyslé, obľúbené boli mliečne výrobky ako: Cmar, Tvaroh, Smotana, Bryndza (Slaný ovčí tvaroh) a Ovčie syry, Syrové korbáčiky, Údené i neúdené parenice, Oštiepky.

Tieto syrové výrobky si je možné kúpiť v každých potravinách na celom Slovensku. Najlepšie však chutia priamo od výrobcov najmä v podtatranskom regióne Liptov.

Najtypickejším slovenským národným jedlom sú Bryndzové halušky so slaninou. Pre Slovákov znamenajú to, čo pre Japoncov suši a Talianov pizza. Sú to halušky zo zemiakového cesta pomiešané so špeciálnym druhom ovčieho syra – bryndzou. Navrch porcie sa pridáva oškvarená slaninka spolu s roztopenou bravčovou masťou. K bryndzovým haluškám sa najlepšie hodí ako nápoj cmar alebo kyslé mlieko. Slovensko sa môže pýšiť nevšednou svetovou kuriozitou. Každoročne sa v horskej osade Turecká na úpätí Veľkej Fatry stretávajú milovníci bryndzových halušiek na celosvetových majstrovstvách v ich varení a konzumovaní či v Terchovej, odkiaľ pochádza náš zbojzník Jánošík.

Medzi tradičné domáce pokrmy patria aj iné jedlá pripravované zo zemiakov – zemiakové placky, lokše a jedlá z kapusty. Dobrému slovenskému obedu nesmie chýbať polievka – ako napr. kapustnica, cesnačka (niekedy servírovaná priamo v bochníku chleba), strukovinové – fazuľová so slížami, šošovicová, hrachová či  mäsoví hovädzí alebo slepačí vývar.

Tradičnými slovenskými múčnikmi sú koláče z kysnutého cesta alebo buchty plnené lekvárom, makom, tvarohom alebo orechami. Na Vianoce sa pripravuje v niektorých rodiných Štedrák a na koniec Fašiangov šišky s lekvárom či fanky. Zo Záhoria sa rozšíril zaujímavý Skalický trdelník v tvare valca s otvorom vo vnútri. Ako záhryz k vínu alebo pivu sú obľúbené slané koláče (kapustník, oškvarkové i zemiakové pagáče).

Gastronomickou udalosťou je účasť na husacích hodoch, ktorými je preslávená najmä podmalokarpatská dedina Slovenský Grob. Zaujímavá je aj dedinská zabíjačka, ktorú však nie je ľahké zažiť na vlastnej koži. Zabíjačkové špeciality (jaternice, tlačenka, huspenina, oškvarková pomazánka a pod.) sú však v ponuke vo viacerých reštauráciách alebo stravovacích zariadeniach.

K masovo rozšíreným limonádam svetových značiek na Slovensku úspešne konkurujú domáce nealkoholické nápoje ako je Vinea a Kofola a pestrý výber miestnych stolových minerálnych vôd.

Špecifickým slovenským destilátom je borovička (napr. Spišská borovička) pálená z borievky (Juniperus comunis). Obľúbenými slovenskými destilátmi sú aj slivovica (najmä Bošácka slivovica) a hriatô (zmes opraženej slaniny, liehu a medu). Na horských chatách si pýtajte pálenku s vylúhovaným koreňom horca pod názvom Horec. Z likérov sa teší obľube najmä Demänovka, vyrobená z liečivých bylín a lesných plodov.

Okrem destilátov je veľmi obľúbené aj pitie piva. Slovenské pivá majú vysokú kvalitu, najlepšie značky ako je Smädný mních alebo Topvar majú porovnateľnú chuť s výbornými českými pivami. Na Slovensku sa pestujú aj kvalitné odrodové vína a tradícia pestovania viniča tu siaha až do rímskych čias. Na juhovýchode krajiny leží svetovo preslávená Tokajská vinohradnícka oblasť. Z malokarpatských vín spomenieme známu račiansku Frankovku Modrú.