Povesť Piešťany

POVESŤ PIEŠŤANY

Na hrade v Banke okrese Piešťany (hrad sa dodnes nenašiel) žili raz gróf so ženou, synom a dcérou. Matka ochorela a náhle zomrela. Neskôr si gróf zobral novú krásnu ženu, ktorá ale bola ako zo zlých rozprávok a necitlivá.

Macochu deti nahnevali a gróf odcestoval preč z hradu na poľovačku. Jeho žena sa na deti tak nahnevala, že chlapca premenila na páva a vyhodila ho z okna. Páv si zlomil chodidlo, no uzdravil si ho vďaka chodení po močariskách a cupkaní po blate. Spomenul si pri tom, na jeho zlú macochu, chcel sa totiž po roku vrátiť konečne domov. Medzi tým ako sa chlapec túlal po močariskách a macocha bola na hrade, grófova dcéra, každý deň plakala za svojím bračekom a stalo sa z nej smutné dievčatko. Chlapec sa rozhodol, vrátiť sa domov a vymyslela plán, ako premôže zlú macochu.

Späť na hrad sa vrátil v noci, ihneď šiel sa svojou sestričkou a porozprával jej o svojom pláne, ako sa zbavia svojej macochy.  Rozprával jej, že ráno keď víde slnko a oni sa zobudia, prichystajú sa na macochu a splnia svoj plán. A tak sa aj stalo. Dievčatko do svojej izby priviedlo macochu a chlapec na macochu posypal trošku soli, tá sa však zmenila na ropuchu a chlapec späť z páva na bračeka. Šli spolu za svojím ockom a všetko mu dopodrobna vyrozprávali a žili spolu šťastne, bez svojej mamičky až kým nezomreli.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.