Príprava Mája

Veľké obecné Máje stavali na dedinách rôzne dlhú dobu, najčastejšie mesiac. V súčasnosti má každá obec svoje vlastné tradície pri stavaní Mája a častokrát sa stavanie Mája spája so sprievodom a tanečnou zábavou.

Máj je symbolom mladosti a lásky. Stavia sa z kmeňa olúpaného ihličnatého stromu, zbaveného spodných vetvičiek. Zelený vrch stromu sa ozdobuje stužkami, mašľami a pre zaujímavosť napr. v Čechách  v niektorých oblastiach klobáskami či fľaškami s pálenkou. 

Symbol Mája (väčšinou strom s osekanými vetvičkami a olúpanou kôrou dohladka, kde vrch stromu je ozdobený rôznymi druhmi mašlí, k vrchu je priviazaný zelený veniec). Zasadenie Májky do kruhu a kyprej plodnej zeme pravdepodobne predstavuje splynutie ženy a muža. Tento symbol je v našej kultúre už od pradávna. Objavuje sa aj v iných európskych krajinách, u nás sa obvykle stavia deň pred prvým májom. V iných krajinách sa stavia napr. na sviatok sv. Juraja, v letnom slnovrate v júni, či v období Letníc/Turíc.

Pod obecným Májom hrávala kapela, ľudia tancovali, chlapci súťažili v šplhaní na olúpaný kmeň a snažili sa utrhnúť svojej milovanej trofej. Dievčatá dostávali pred ich dom, vlastný malý Máj z Brezy. Mládenec dával postavením Mája verejne najavo, že ma o dievča záujem. Pokiaľ mal o dievča záujem aj iný nápadník, musel prvý Máj zničiť a postaviť na jeho miesto svoj vlastný Máj.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.