Ako prišiel mor do Bratislavy

Ako prišiel mor do Bratislavy

Povesť vraví o tom, ako do Bratislavy prišiel mor.

Ide o miesto ktoré určite všetci poznáte – Michalská veža na Michalskej ulici v Bratislave.
Na veži stál strážnik, ktorý dával pozor, či nejde nepriateľ do mesta a púštal ľudí do mesta vždy o šiestej ráno. Ale raz v noci okolo štvrtej hodine zazrel strážnik z diaľky z východnej strany dvoch mužov, jedného čo šiel s kosou na chrbte a druhého, ktorý trocha pokrivkával. Muži sa už priblížili k bráne a zakričali na strážcu nech im otvorí. On však nechcel mužom otvoriť lebo mohol otvárať až o šiestej. A tak muži mu povedali, že mu dajú za otvorenie brány dve zlatky. Muži sa zaťiaľ začali dohadovať, odkiaľ začnú kosiť a dohodli sa, že z prava. Nakoľko v tej dobe nebolo peňazí nikdy dosť, tak sa strážca rozhodol, že za dve zlatky, mužov vpustí do mesta. Lenže čo sa nestalo,  z pravej strany stál strážnik s dvoma zlatkami v ruke. A tak ho skosili ako prvého, ostal ležať v kaluži krvi aj s dvoma zlatkami.

A týmto príbehom začal mor v Bratislave….

Veľké epidémie sa šírili v Bratislave v 16. a 17. storočí. Straty však boli strašné všade, kam vkročil čierny démon, tam vymrela takmer tretina obyvateľstva.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.