Korunovácia Maximiliána II. Habsburského

Korunovácia Maximilána II. Habsburského

Bratislava sa 19.9.1536 stala Hlavným mestom Uhorska a Dóm sv. Martina sa stal korunovačným chrámom.

Spolu tu bolo korunovaných 11 uhorských kráľov a 8 kráľovských manželiek.

Prvá korunovácia sa udiala 8.9.1563 a to korunovaním Maximiliána II. Habsburského a jeho manželky Márie.

Obyvatelia boli veľmi potešení, že budú môcť vidieť takéto podujatie, veď predsa, je to prvý krát a možno budú mať aj príležitost na dobrý obchod. Predtým sa korunovalo v Stoličnom Belehrade. Do Bratislavy na korunováciu prišli zahraniční návštevníci a celá domáca šlachta.

Počet všetkých ľudí, ktorí chceli vidieť v natlačených uliciach Bratislavy korunováciu bolo cca 8000, to je počet ľudí, ktorí vtedy obývali Bratislavu. Pre zahraničných návštevníkov zriadili na pravej strane rieky Dunaj (v dnešnej Petržalke) veľký tábor. Oslavy korunovácie však prebiehali za hradbami. A tak si ľudia v tábore zriadili drevennú maketu hradu a jeho súčasťou bolo aj dobývanie na pripravované rytierske turnaje a hry. To, ale ešte nevedeli, že sa spustí hádka medzi talianskym ohňostrojcom a jeho rakúskym kolegom, ktorí predčasne odpália ohňostroj a rovno do drevenej makety hradu, ktorá hneď začala horieť.

Pri tejto udalosti zhorelo niekoľko ľudí a niekoľko utrpelo popáleniny.

Kráľ Maximilián sa o tejto udalosti dozvedel a na vlastné náklady zabezepčil pre zranených liečenie a mestu daroval zásobník vody na hasenie požiarov a to novú Fontánu na Hlavnom námestí, ktorej sa dnes vraví Maximiliánová Fontána. 

Oheň, Plameň, Drevo Oheň, Uhlíky
 Oheň

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.