Studňa lásky v Trenčíne

Studňa lásky v Trenčíne

Trenčiansky hrad je jednou z dominant na Považí. Mnohí z vás možno poznajú najznámejšiu povesť z Považia o Trenčianskom hrade je Studňa lásky.

Je to jedna z najkrajších, najstarších a jedna z najviac romantických povestí.

Je o láske tureckého pašu Omara ku zajatkyni Štefana Zápoľského Fatime na Trenčianskom hrade.

Fatima svojou oddanosťou, pokorsnosťou a tým, aká bola tichá si tak získala aj náklonnosť hradnej pani. Omar po bitke ktorú prehral zisťuje,  že sa stratila jeho snúbenica Fatima. Dozvie sa však, že je zajatá na Trenčianskom hrade a odchádza si ju vykúpiť, ale nebude to také ľahké. Štefan Zápoľský chce od Omara, aby vykopal na skale studňu, lebo nemá dostatok vody a ak to splní získa svoju milovanú. Predsa len kopanie do skaly je náročná práca a to mu ešte vypomáhala celá skupina, ktorá prišla pomôcť vyslobodiť jeho milú. Utekali dni, prešlo leto, jeseň, zima, ale Omar sa nevzádaval, prešiel tretí rok a stále vody nikde. Fatima stále túžila a túžila po svojom Omarovi a pomaly vyhasieval plamienok jej života. Omar konečne s družinou našli vodu. Všetci sa radovali až na Fatimu, ktorá čím ďalej mala menej síl. Omar sa rýchlo ponáhľal za svojou milou, Zápoľský mu len dvere otvoril a Omar ju uvidel bledú a mŕtvu a on len kľakol, zalomil ruky a plakal, plakal, horko plakal.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.