Svätý Blažej

Dnes oslavuje meniny Blažej.

Svätý Blažej sa narodil v Turecku v meste Sivas.

Povesť rozpráva, že jedna vdova s plačom priniesla k Blažejovi svoje dieťa, ktorému zostala trčať v hrdle rybia kosť, a prosila ho o pomoc. Blažej sa vrúcne pomodlil, požehnal dieťa a chlapec sa uzdravil. Po jeho smrti sa tiež diali zázraky uzdravenia. Vyvinula sa tradícia, že na sviatok sv. Blažeja (3. februára) sa udeľuje požehnanie sv. Blažeja (kňaz kládol dve posvätené sviece, zviazané krížom po hrdlo tomu, komu požehnanie udeľoval. Takéto požehnanie malo chrániť pred krčnými chorobami a všeobecne pred zlom.)

V tento deň chodievali školáci dom od domu, kde spievali, tancovali. Ako odmenu požadovali múku, hrach, fazuľa, vajcia, klobásy a peniaze. Vybraná odmena – zbierka patrila ich učiteľom, pre ktorého znamenala blažejská koleda jediný zdroj príjmu. Blažejáci, ako si školáci v deň tejto koledy hovorievali, vystupovali v jednoduchých prevlekoch a počas spevu poskakovali v kruhu.

Ľudia na svätého Blažeja pripisovali slnečnému svitu pozitívne účinky. Verili, že koho sa tieto lúče dotknú, tak v tomto roku ho čaká niečo dobré, či už úroda alebo zdravie.

V niektorých oblastiach krajiny svätili čerstvo upečený chrumkavý chlebík a kúsok z neho zastrkávali do strechy domu – mal ochrániť dom pred požiarom. V tento deň sa taktiež nemohlo pracovať, pretože kto pracoval, toho mohlo postihnúť bolenie hrdla.

Podľa toho, aké panovalo počasie sa dalo predpovedať zdravie. Ak je slnečné ráno, budú mladí ľudia zdraví, ak je slnečné poludnie, budú ľudia v strednom veku zdraví a ak je slnečno k večeru, zdraviu sa budú tešiť starí ľudia.

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.