Keď mestom prejdú traja králi, začne obdobie fašiangov.
Je to niekoľko týždňov plných plesov, bálov, tancovačiek, hodov, zabíjačiek pred veľkonočným pôstom. Obdobie fašiangov sa riadi kresťanským kalendárom. Jeho dĺžka závisí od dátumu najväčšieho kresťanského sviatku – Veľkej noci. Keď od veľkonočnej Kvetnej nedele odpočítame štyridsať dní veľkonočného pôstu, dopočítame sa k dátumu, ktoré pripadá na utorok a označuje sa ako fašiangový utorok. Historicky je tento deň považovaný za vyvrcholenie celého fašiangov.
Prelom medzi Vianocami a fašiangov, tvorí sviatok Troch kráľov. Rok čo rok, vždy 6. januára obchádza deti v kostýmoch troch kráľov dom od domu a vpisujú na dvere požehnanie. V pravom znenie je to: “Christus Mansion Benedicte” alebo “Kristus žehnaj tomuto domu”. Dnes je to skratka GMB , počiatočné písmená mien troch kráľov (Gašpar, Melichar, Baltazar). Hneď na druhý deň po sviatku Troch kráľov je označovaný ako prvý deň fašiangov.
Začiatok fašiangov, má teda na rozdiel od jeho konca, vždy dátumovo pevný začiatok – 7. januára. V priebehu niekoľkých fašiangových týždňov sa konajú najrôznejšie spoločenské akcie. Prichádza tzv. Plesová sezóna, ľudia sa schádzajú na obecných tancovačkách a plesoch. Chladné obdobie je taktiež najlepšia dobou pre domáce zabíjačky. Možno ste si chceli po Vianociach skôr trošku utiahnuť opasok, ale prvé dva mesiace nového roka asi na to nebudú najideálnejšie. Ešte než príde posledný víkend a obľúbené pozostatky jedla, oslavuje sa tzv. Tučný štvrtok. Na tento pohanský sviatok sa mal každý viac než do sýtosti najesť a vypiť piva koľko len mohol. Možno, že by opätovné rozšírenie tejto tradície v povedomí ľudí, znamenalo dnes jej veľmi rýchle obnovenie.
K pivu sa zvyčajne podávalo pečené mäso s masťou, ktoré zostalo z fašiangovej zabíjačky a misa knedlí. Komu zostalo miesto na niečo sladké, zjedol kysnuté buchty a koláče.
V utorok vždy chodil po dedine Fašiangový sprievod plný masiek. Účastníci sprievodu si za celý deň vykoledovali po domoch veľa sladkostí i iných pochutín. Medzi klasické pečivo, ktoré sa pre koledníkov chystalo, patrili tzv. Božej milosti, šišky s marmeládou, alebo Fánky.
Dnes sa zvyčajne koledníkom chystajú chlebíčky a zákusky. Fašiangy končia polnocou pred Popolcovou stredou.
Recept na jednu zo špecialít, ktorá sa robí počas zabíjačiek, Huspenina : https://slovenskepovesti.eu/?p=240
Komentáre